Tetování nebo čipování ?

14. ledna 2007 v 12:21 | © Eva |  rok 2007

Opět a zas nenáviděné tetování ...............
Bohužel jsme v pátek 12.1.2007 museli štěňata nechat tetovat. Jak už jsem několikrát o tom psala, nesouhlasíme s takovým označením ! Proboha, jsme v 21.století a náš klub je v tom směru zatím neprůstřelný. V loňském roce jsme před klubou schůzí v Brně o tom mluvili s přítomnými členy a v podstatě s tím všichni souhlasili, že by se to mohlo změnit na čipování. Jakmile ale schůze začala, tak to naše předsedkyně smetla se stolu s tím, že čtečky jsou drahé a nikdo ani nepípl. Myslím, že pro velkochovatele, by to neměl být žádný problém, když jsme my malochovatelé s jedním vrhem v roce byli ochotni si ji koupit. Je to opět o lidech a jejich přístupu ke zvířatům a taky o peněženkách. Je rozdíl, jestli zaplatíte za jedno tetování sto korun nebo šest set a více..... Ale ať nám nikdo netvrdí, že to nebolí. Nakonec si to může sám zkusit, nechat si udělat na bolestivém místě, jako je slabinka, označení takovýmto nástrojem
Na téma čipování najdete spoustu článků a ohlasů a taky informací, jak se k tomu staví ČMKU
si přečtěte
tady.
Čipování je pro dospělého psa mnohem méně bolestivé a stresující než tetování. Takového názoru jsou na stránkách ministerstva zemědělství
Pokud si chcete přečíst něco více o čipování , našla jsem pár odkazů, které by vás mohly zajímat.
čipování a europas
Veterinářka
o čipování Mvdr.Michal Čáp - Veterina info
čipování psů Ministerstvo vnitra
čipování Praha -Zbraslav
čipování Mvdr.Petr Košař
a podrobně na stránkách Národní registr
Naši medvíci odjeli nic netuše přes sedmou hodinou večerní. Manžel si je naložil do koše, vzali jsme s sebou i Brixii, které se pan doktor Dvořák chtěl opět podívat na očičko. Po kontrole jsem ji raději odvedla do auta, ve kterém je zvyklá bez problémů čekat, abychom ji zbytečně řevem miminek nestresovali. Doufám, že to přes ty okna neslyšela!!!
Špuntíci byli celou dobu v košíku tiše jako myšky a pani doktorová se nad nimi jen rozplývala........
Mezitím si pan doktor chystal hrůzostrašný nástroj, který jsem si opět musela vyfotit. Nic se na něm nezměnilo, vypadal jako mučící nástroj ze středověku. Jeden po druhém museli absolvovat svoje první setkání s člověkem v bílém plášti a myslím, že si to budou stejně pamatovat, jako nenarozená miminka vnímají ve své mamince stresy nebo příjemné pocity. Všichni se u toho počůrali, naštěstí nebylo co kakat, protože dlouho před tím nedostali nic najíst. Prořvali to úplně všichni a doma už neměli ani chuť k jídlu. Až do pozdního večera to prospali v koši, ze kterého se jim ani nechtělo vylézt.
Škoda, že na tento blog nelze pověsit videosekvenci, aby jste všichni slyšeli, jak to NEBOLÍ ..........
ale kdo máte rychlejší připojení můžete si to poslechnou na naší hlavní stránce

Ještě k tomu nakonec , Nikolka založila na cz-pes diskuzi
v podstatě mělo jít o to , co je pro psa výhodnější a hlavně v dnešní době. Je pravdou, že stejně jako píchání náušnic si štěně tetování v dospělosti nic nepamatuje. Tetování do ucha je méně bolestivé a taky více viditelné. V tříslech většinou zaroste nebo se rozmázne do nečitelnosti při růstu pejska. Naše basenji Batmí má taky tetování v třísle a i když je jí už 6 let, je pořád čitelné a pěkně viditelné, ale to je díky tomu, že má dodnes bříško jako miminko, pěkně růžovoučké a jen s pár bílými chlupy.
V každém případě jsou už dnes čipy na takové úrovni, že je lze za prvé najít a pokud "cestují " tak jen minimálně, při růstu psa.
Je to všechno o lidech a v lidech, jen ti rozhodují o tom, co má pes mít nebo nemít a bohužel co se týče označení, chovatel si sám nemůže svobodně vybrat .
Z diskuse jsem vybrala odkaz na zajímavý článek v REFLEX on line.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 karolínka | E-mail | 14. ledna 2007 v 21:44

Milá Evičko, ráda bych přes Tebe poslala vzkaz klubákům bubákům:

" Vážení a milí nestateční a nestatečné,

všichni jsme tu na tomhle světě od toho, abychom ho měnili v lepší místo pro život a sami sebe v lepší lidi, než momentálně jsme a tak by bylo moc super přemýšlet co nejvíc o tom, kde každý z nás může více pohladit a ubrat utrpení...... tak to s tím tetováním prosím Vás znova zvažte je to opravdu UKRUTNÉ....."

Jako osoba, která má to štěstí, že jedno z těch úžasných psích miminek bude u mě Doma Vám taky ještě vzkazuju tohle:

"Byla bych moc ráda, kdyby to Evička a Petr nemusela dělat a moc je chápu, jak jsou rozzuření. Docela bych Vám přála, aby jste se dostali do rukou mému Vítkovi, když zjistil, že je Klárka-Džina kvůli nějakým ............ kterým je líto pár stovek bolestivě očíslovaná........ nevím, čím přemýšlíte, ale pokud je to otázka peněz, tak tím se snad myslí otázka peněz těch, co budou kupovat malé pinčíky od chovatelů a co se třeba nás týká, je nám úplně jedno, kdyby Klárka stála o 1000Kč víc a nemusela tohle zažít a tak se dá snad dát těm lidem vybrat ne? A být Vámi, dost bych zvážila, jestli svěřím štěňátko někomu, kdo řekne, že teda radši tetování, kvůli penězům...

Pak bychom se ale dostali k poměrně zajímavému bodu, že nikdo z těch, kdo jsou pro by neměl doma pinčíka a tutíž neseděl v klubu, že???????

Omlouvám se, za možná poněkud přehnaně emotivní reakci, ale myslím, že bychom měli všichni mít z historie dost jasno, že schvalovat obecně samotný symbol vytetovaných pořadových čísel je přece strašné.

2 Eva | 15. ledna 2007 v 16:34

Milá Karolínko,

Tvůj vzkaz je sice napsaný emotivně, ale stejně tak to cítíme jednou ročně i my dva s Petrem. Každý rok o tom píšu, ale marně.......tentokrát se mi dokonce podařilo to pověsit na webové stránky, ale Ti zodpovědní a o tom rozhodující, si stejně o tom asi nečtou a jak je vidět, opět je to nezajímá. Naše paní předsedkyně a všichni ostatní, kteří s tím souhlasí, by se konečně měli chytit za nos a uvědomit si, v jakém století žijeme. Tvrzení, že to nebolí v žádném případě neobstojí a jak jsem již napsala, může si to každý zkusit.

Jak řekl náš pan doktor, "do toho nejbolestivějšího místa" !!

Ženy vědí, které to je a muži jak by smet !!!

Více nemám k tomu co dodat a doufám a až někdy budeme ještě mít štěňata, tak už to nebudou muset absolvovat.

Komentáře jsou uzavřeny.